Limbă/Sprache: RO/DE

2015

Zile de post şi posturile din anul 2015

- Miercurile şi vinerile de peste an, afară de cele cu dezlegare, însemnate cu harţi
- Ajunul Bobotezei (5 ianuarie)
- Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul (29 august)
- Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie)
- Postul Sfintelor Paşti (23 februarie - 11 aprilie)
- Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (8-28 iunie)
- Postul Adormirii Maicii Domnului (31 iulie -14 august)
- Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)

Zile în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie – Zile aliturgice

- Miercuri şi vineri în săptămâna dinaintea Postului Sfintelor Paşti (18 şi 20 februarie)
- Luni şi marţi în prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti (23-24 februarie)
- Vineri în Săptămâna Patimilor (10 aprilie)

Nu se fac nunţi

- În toate zilele de post de peste an
- În zilele Praznicelor Împărăteşti şi în ajunul acestora (1-2 februarie; 20-21 și 30-31 mai; 1 iunie; 15 august; 13-14 septembrie)
- De la lăsatul sec de carne până la Duminica Sf. Ap. Toma (16 februarie - 18 aprilie)
- În Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (8-28 iunie)
- În Postul Adormirii Maicii Domnului (31 iulie -15 august)
- În Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)
- În perioada de la Crăciun până la Bobotează (25 decembrie - 6 ianuarie)
- În zilele de 29 august şi 14 septembrie

Zile şi date importante

- 17 mai - Ziua Naţională a Familiei
- Duminică, 7 iunie - Ziua parinților şi a copiilor
- Duminică, 16 august - Ziua românilor emigranţi
- 1 septembrie - Ziua rugăciunii pentru mediu
- 13 noiembrie - Ziua Bibliei

Sărbători bisericeşti naţionale

- Înălţarea Domnului - Ziua Eroilor (21 mai)
- Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat - Ocrotitorul României (30 noiembrie)

Nu se fac nunţi în anul 2016

- În toate zilele de post de peste an
- În zilele Praznicelor Împărăteşti şi în ajunul acestora (1-2 februarie; 8-9 și 18-20 iunie; 15 august; 13-14 septembrie)
- De la lăsatul sec de carne până la Duminica Tomei (7 martie - 7 mai)
- În Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (27-28 iunie)
- În Postul Adormirii Maicii Domnului (1 - 14 august)
- În Postul Naşterii Domnului (15 noiembrie - 24 decembrie)
- În perioada de la Crăciun până la Bobotează (25 decembrie - 6 ianuarie)
- În zilele de 29 august şi 14 septembrie

Slujbe

 

Duminică / Sonntag, 1.9.2019

Începutul Anului Bisericesc / Beginn des Kirchenjahres

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie - săvârșită de PS. Episcop-vicar Dr. Sofian Brașoveanul /
Göttliche Liturgie - zelebriert von SE Weihbischof Dr. Sofian von Kronstadt

 

Luni / Montag2.9.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Vineri / Freitag6.9.2019

19:00 Taina Sf. Maslu / Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag7.9.2019 

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 8.9.2019

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Nașterea Maicii Domnului / Göttliche Liturgie (†) Mariä Geburt

 

Sâmbătă / Samstag14.9.2019 

7:30 Acatist / Hymne

8:00 Sfânta Liturghie () Înălțarea Sfintei Cruci / Göttliche Liturgie (†) Kreuzerhöhung

 

Duminică / Sonntag, 15.9.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag16.9.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Jesus- oder Herzensgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag21.9.2019 

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 22.9.2019

8:00 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:00 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag23.9.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag28.9.2019 

18:00 Acatist / Hymne

 

Duminică / Sonntag, 29.9.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag30.9.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Marți / Donnerstag1.10.2019 

18:00 Seara filocalică - Filocalia 9 / Philokalischer Abend - Philokalie 9

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar