Limbă/Sprache: RO/DE

Școala Românească

 Mai multe fotografii ...  

 

Programul 2017

 

Sâmbătă, 21.1., ora 10, la Biserică Explicarea Proscomidiei: Părintele Nicolae le va explica copiiilor cum pregătește darurile (taie pâinicile) pentru Sfânta Liturghie.

 

Sâmbătă, 18.2., ora 10, la Casa Hinkelstein Ora creativă - Mărțișoare & felicitări: Felicitările și mărțișoarele confecționate vor fi vândute la Biserică în folosul copilașilor.

 

Sâmbătă, 18.3., ora 10, la Casa Hinkelstein Lecția de informatică: Cursul va fi adaptat pentru 2 grupe de vârstă (5-10 ani, 10-15 ani).

 

Sâmbătă, 8.4., ora 10, la Casa Hinkelstein Încondeiem ouă de Paști. Părinții sunt rugați să participe activ și să-i ajute pe copii la meșterit.

 

Sâmbătă, 20.5., ora 10 - Excursie: Destinația va fi făcută curând cunoscută.

 

Sâmbătă, 17.6., ora 10 - Picknick, adunăm plante: Destinația va fi făcută curând cunoscută.

 

Sâmbătă, 15.7., ora 10, la Biserică Ședința foto: Ne vom lăsa fotografiați în diferite ipostaze, păstrând astfel câteva amintiri deosebite sub forma unor fotografii drăguțe.

 

Sâmbătă, 19.8., în România, Mănăstirea Oașa Vacanță și pelerinaj la Mănăstirea Oașa: Ne vom lăsa fotografiați în diferite ipostaze, păstrând astfel câteva amintiri deosebite sub forma unor fotografii drăguțe.

 

Sâmbătă, 16.9., ora 10, la Rangendingen Șezătoare/învățăm să coasem.

 

Sâmbătă, 21.10., ora 10, la Casa Hinkelstein Oră de religie

 

Sâmbătă, 18.11., ora 10, la Casa Hinkelstein Pregătim decorațiuni pentru Crăciun, colindăm.

 

Sâmbătă, 16.12., ora 10, la Casa Hinkelstein Prăjituri de Crăciun, colindăm

 

 

Activitățiile au parțial loc la

Casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich-Bonhoeffer

(Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost - lângă piscina acoperită respectiv centrul comercial Waldhäuser Ost)

așteptăm cu drag!

   

Contact doamna preoteasă Adina Gilla: 0172 - 7 39 03 15 sau prin mail la adinagilla@gmail.com

                         
   

 

 

Slujbe

  

Duminică / Sonntag, 2.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag3.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Joi / Donnerstag, 6.12.2018

6:00 Acatist  (†) Acatist Sf. Ier. Nicolae / Hymne (†) Hl. Nikolaus

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ier. Nicolae / Göttliche Liturgie (†) Hl. Nicolae

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Vineri / Freitag, 7.12.2018

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 8.12.2018

18:00 Concert de colinde al parohiei noastre / Weihnachtsliederkonzert

 

Duminică / Sonntag, 9.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag10.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 15.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 16.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag17.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 22.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 23.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 24.12.2018

17:00 Vecernie (Ajunul Crăciunului) / Vespergottesdienst (Der Heilige Abend)

18.00 ”Sara Crăciunului nost” – Colindăm la biserică / ”Unser Weihnachtsabend” –Weihnachtsliedersingen

 

Marți / Dienstag, 25.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Nașterea Domnului (Crăciunul) / Göttliche Liturgie (†) Hochfest der Geburt des Herrn (Weihnachten)

12.00 Serbarea copiilor de Crăciun / Weihnachtsbescherung für die Kinder

 

Miercuri / Mittwoch, 26.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) A doua zi de Crăciun) / Göttliche Liturgie (†) 2. Weihnachtstag

 

Joi / Donnerstag27.12.2018

8:30 Acatist (†) Sf. Arhid. Ștefan / Hymne (†) Hl. Stephanus

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Arhid. Ștefan / Göttliche Liturgie (†) Hl. Stephanus


Duminica / Sonntag, 30.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12:00 Rugăciuni de mulțumire pt. binefacerile primite de la Dumnezeu / Dankgebete für die von Gott empfangenen Wohltaten 

 

Luni / Montag31.12.2018

17.00 Priveghere (†) Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare / Vigil (†) Beschneidung des Herrn , Hl. Basilius der Große

  

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar