Limbă/Sprache: RO/DE

Membrii consiliului parohial

Preşedinte și preotDr. Nicolae GillaE-Mail ...
Vicepreşedinte   Constantin BuhociuE-Mail ...
Manager și epitrop  Alexandru Scarlat
E-Mail ...
GrefieriAdina GillaE-Mail ...
Drd. Corina Dima
CasieriElena Beringer
Dr.-Ing. Adam Linca
CenzoriMihaela Mate
Lidia Maurer
Talia Schausz
ConsilieriEmil Crăciun  
Karl Maurer
Eduard Schausz
Mihai Rugină
Slujbe

 

Sâmbătă / Samstag, 1.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 2.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

   

Luni / Montag3.6.2019 

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Joi / Donnerstag6.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Înălțarea Domnului / Göttliche Liturgie (†) Christi Himmelfahrt

 

Sâmbătă / Samstag, 8.6.2019

18:00 Taina Sf. Maslu / Sakrament der Krankensalbung

 

Duminică / Sonntag, 9.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag10.6.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 15.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 16.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile) / Göttliche Liturgie (†) Pfingsten

12.30 Agapă în curtea bisericii / Agape – Mittagsmahl bei der Kirche

 

Luni / Montag17.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Sfânta Treime / Göttliche Liturgie (†) Heilige Dreieinigkeit

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 22.6.2019

18:00 Vecernie / Vesper

Începutul Postului Sf. Ap. Petru și Pavel / Beginn Fastenzeit der Hl. Ap. Petrus und Paulus

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag23.6.2019

6:00 Acatist / Hymne

6:30 Sfânta Liturghie (†) Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul / Göttliche Liturgie (†) Geburt des Hl. Johannes des Täufers

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Vineri / Freitag28.6.2019

18:00 Seara filocalică - Filocalia 6 / Philokalischer Abend - Philokalie 6

 

Sâmbătă / Samstag29.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ap. Petru și Pavel / Göttliche Liturgie (†) Hl. Ap. Peter und Paul

 18:00 Vecernie / Vesper

 

Duminică / Sonntag, 30.6.2019

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar