Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe

  

Duminică / Sonntag, 2.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

 

Luni / Montag3.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Joi / Donnerstag, 6.12.2018

6:00 Acatist  (†) Acatist Sf. Ier. Nicolae / Hymne (†) Hl. Nikolaus

6.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Ier. Nicolae / Göttliche Liturgie (†) Hl. Nicolae

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Vineri / Freitag, 7.12.2018

18:00 Taina Sfântului Maslu / Das Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă / Samstag, 8.12.2018

18:00 Concert de colinde al parohiei noastre / Weihnachtsliederkonzert

 

Duminică / Sonntag, 9.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag10.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 15.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 16.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag17.12.2018

18:00 Rugăciunea lui Iisus / Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic / Bibelkreis

 

Sâmbătă / Samstag, 22.12.2018

18:00 Vecernie / Verper

 

Duminica / Sonntag, 23.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

Dezlegare la pește / Fastenbrechen bezüglich Fisch

 

Luni / Montag, 24.12.2018

17:00 Vecernie (Ajunul Crăciunului) / Vespergottesdienst (Der Heilige Abend)

18.00 ”Sara Crăciunului nost” – Colindăm la biserică / ”Unser Weihnachtsabend” –Weihnachtsliedersingen

 

Marți / Dienstag, 25.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) Nașterea Domnului (Crăciunul) / Göttliche Liturgie (†) Hochfest der Geburt des Herrn (Weihnachten)

12.00 Serbarea copiilor de Crăciun / Weihnachtsbescherung für die Kinder

 

Miercuri / Mittwoch, 26.12.2018

8:30 Utrenie / Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie (†) A doua zi de Crăciun) / Göttliche Liturgie (†) 2. Weihnachtstag

 

Joi / Donnerstag27.12.2018

8:30 Acatist (†) Sf. Arhid. Ștefan / Hymne (†) Hl. Stephanus

9.30 Sfânta Liturghie (†) Sf. Arhid. Ștefan / Göttliche Liturgie (†) Hl. Stephanus


Duminica / Sonntag, 30.12.2018

8:30 Utrenia / Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie / Göttliche Liturgie

12:00 Rugăciuni de mulțumire pt. binefacerile primite de la Dumnezeu / Dankgebete für die von Gott empfangenen Wohltaten 

 

Luni / Montag31.12.2018

17.00 Priveghere (†) Tăierea împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare / Vigil (†) Beschneidung des Herrn , Hl. Basilius der Große

  

 Detalii programul slujbelor (pdf)  

Eveniment

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar