Limbă/Sprache: RO/DE

Hristos împărtăşit copiilor

 

„Hristos împărtăşit copiilor" este un proiect lansat de Patriarhia Română, începând cu 2006, pe care dorim şi noi să-l implementăm în comunitatea noastră. El presupune organizarea la nivel parohial a unor ore de cateheză şi de religie pentru copii.

Pagina de faţă îşi propune să pună la dipoziţia micilor ortodocşi, din parohia noastră precum şi părinţilor lor resursele necesare în acest sens: poveşti şi istorisiri moral religioase, pilde şi lecturi biblice, poezii, pricesne, cântece şi ghicitori.

Pentru început, dragii noştri, dragi copii am pregătit o surpriză: clik

 

Slujbe
Eveniment

 

Duminică | Sonntag, 29.12.2019

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9.30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag31.12.2019

17:00 Vecernie și Rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu / Vespergottesdienst und Dankgebete für die von Gott empfangenen Wohltaten

 

Miercuri | Mittwoch, 1.1.2020

9:30 Sfânta Liturghie () Tăierea Împrejur a Domnului, Sf. Vasile cel Mare | Göttliche Liturgie (†) Beschneidung des Herrn, Hl. Basilius der Große 

11:30 Te Deum la Anul Nou | Te Deum zu Neujahr

 

Duminica | Sonntag5.1.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Ajunul Bobotezei (Post) | Göttliche Liturgie (†) Vortag des Epiphanias-Festes (Fasten)

 

Montag | Luni6.1.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Boboteaza | Göttliche Liturgie (†) Epiphanias

12:00 Aghiazmă Mare | Große Wasserweihe

 

Marți | Dienstag7.1.2020

6:00 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

6:30 Sfânta Liturghie () Sf. Ioan Botezătorul | Göttliche Liturgie (†) Hl. Johannes der Täufer

 

Duminică | Sonntag, 12.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag14.1.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag17.1.2020

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Sâmbătă | Samstag18.1.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

  

Duminică | Sonntag, 19.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag21.1.2019

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

18:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag25.1.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

  

Duminică | Sonntag, 26.1.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag28.1.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Joi | Donnerstag30.1.2020

6:00 Acatist | Hymne

6:30 Sfânta Liturghie () Sf. Trei Ierarhi: Vasile, Grigorie și Ioan | Göttliche Liturgie (†) Hl. Drei Hierarchen: Basilius, Gregor und Johannes

18:00 Seara filocalică – Despre Dragoste în Filocalie | Philokalischer Abend - Über die Liebe in der Philokalie

 

Duminica | Sonntag2.2.2020

8:30 Utrenie | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie () Întâmpinarea Domnului | Göttliche Liturgie (†) Mariä Lichtmess

 

Marți | Dienstag4.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag7.2.2020

18:00 Taina Sf. Maslu | Sakrament der Krankensalbung

 

Duminică | Sonntag, 9.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag11.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag15.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 16.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag18.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Sâmbătă | Samstag22.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 23.2.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag25.2.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag28.2.2020 

18:00 Seara filocalică – Despre Bucurie în Filocalie | Philokalischer Abend - Über die Freude in der Philokalie

 

Sâmbătă | Samstag29.2.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

 

 Detalii programul slujbelor Decembrie 2019 (pdf)  

 

 Detalii programul slujbelor Januarie 2020 (pdf)  

 

 Detalii programul slujbelor Februarie 2019 (pdf)  

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar