Limbă/Sprache: RO/DE

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Ca un apărător al celor robiţi şi celor săraci ocrotitor, celor bolnavi doctor, împăraţilor ajutător, Purtătorule de biruinţă, Mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu să mantuiască sufletele noastre.

Troparul Sf. Mare. Mucenic Gheorghe

Slujbe

 

Duminică | Sonntag, 1.3.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

12:00 Sfințirea mașinelor | Segnung der Kraftfahrzeuge

Lăsatul secului pt. Postul Sfintelor Paști / Letzter Tag vor dem Beginn der Österlichen Fastenzeit

 

Luni | Montag2.3.2020

Începutul Postului Mare | Beginn der Österlichen Fastenzeit

18:00 Canonul cel Mare, partea I-a | Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 1

 

Marți | Dienstag3.3.2020

18:00 Canonul cel Mare, partea a II-a | Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 2

 

Miercuri | Mittwoch4.3.2020

18:00 Canonul cel Mare, partea a III-a | Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 3

 

Donnerstag | Joi5.3.2020

18:00 Canonul cel Mare, partea a IV-a | Der Große Kanon des Hl. Andreas von Kreta, Teil 4

 

Vineri | Freitag6.3.2020

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite | Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă | Samstag7.3.2020 

17:00 Cor – Repetiție | Chorprobe

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag8.3.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie cu ÎPS. Părinte Mitropolit Serafim | Göttliche Liturgie mit SE Metropolit Serafim

12:00 Sfințirea Icoanelor | Ikonensegnung

 

Luni | Montag9.3.2020

18:00 Acatist () Sf. 40 de Mucenici din Sevastia | Hymne (†) Hl. 40 Märtyrer von Sebaste

18:30 Parastas | Gottesdienst für Verstorbene

 

Marți | Dienstag10.3.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Vineri | Freitag13.3.2020

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite | Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă | Samstag14.3.2020 

17:00 Cor – Repetiție | Chorprobe

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 15.3.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag17.3.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Miercuri | Mittwoch18.3.2020

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite | Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă | Samstag21.3.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 22.3.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag24.3.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

Miercuri | Mittwoch25.3.2020

6:00 Acatist | Hymne

6:30 Sfânta Liturghie () Buna Vestire | Göttliche Liturgie (†) Mariä Verkündigung

Dezlegare la pește | Fastenbefreiung bezüglich Fisch

 

Joi | Donnerstag26.3.2020

19:00 Seara filocalică – Despre Pace în Filocalie | Philokalischer Abend - Über den Frieden in der Philokalie

 

Vineri | Freitag27.3.2020 

18:00 Liturghia darurilor mai înainte sfințite | Die Liturgie der Vorgeweihten Gaben

 

Sâmbătă | Samstag28.3.2020 

18:00 Vecernie | Vesper

 

Duminică | Sonntag, 29.3.2020

8:30 Utrenia | Matutin (Morgengebet)

9:30 Sfânta Liturghie | Göttliche Liturgie

 

Marți | Dienstag31.3.2020

18:00 Rugăciunea lui Iisus | Das Jesusgebet

19:00 Cerc biblic | Bibelkreis

 

 Detalii programul slujbelor Martie 2020 (pdf)  

 

 

Școala Românească

Program

Activitățiile au parțial loc la casa „Hinkelstein” a parohiei evanghelice Dietrich Bonhoeffer (Berliner Ring 8/1, 72076 Tübingen-Waldhäuser Ost).

Icoana Zilei / Sinaxar